Gimnastyka korekcyjna

--------------------

-------------------------

------------------------

Jednym z podstawowych elementów wpływających na zdrowy i harmonijny rozwój dziecka jest prawidłowa postawa ciała. Podczas zajęć dzieci podnoszą ogólną sprawność fizyczną, rozwijają koordynację ruchową i usprawniają motorykę. Celem zajęć gimnastyki korekcyjnej jest przede wszystkim :

• wyrabianie u dziecka nawyku prawidłowej postawy ciała,
  • korekcja istniejących i przeciwdziałanie powstawaniu wad postawy,
  • wytwarzanie silnej i wytrzymałej stabilizacji mięśniowego- więzadłowej kręgosłupa,
  • rozciąganie mięśni nadmiernie napiętych i/lub przykurczonych,
  • wzmacnianie mięśni rozciągniętych i osłabionych,
  • wyrabianie odruchu prawidłowego ustawienie stóp i nawyku prawidłowego chodu.

Zajęcia z gimnastyki prowadzone są w formie kreatywnych zabaw ruchowych oraz ćwiczeń z wykorzystaniem przyborów i przyrządów (woreczki, szarfy, laski, piłki), jak również zawodów i gier sportowych. Poziom ćwiczeń dostosowywany jest do indywidualnych możliwości dzieci.

Program zajęć z gimnastyki korekcyjno- kompensacyjnej

W codziennym życiu na ogół zbyt późno zwracamy uwagę na kształtowanie się organizmu dziecka. Wszelkim wadom można jednak przeciwdziałać. Zajęcia gimnastyki korekcyjnej w przedszkolu mogą w znacznym stopniu zapewnić prawidłowy rozwój dziecka. Do najczęstszych wad postawy należą: plecy wklęsłe, plecy okrągłe, plecy wklęsło-okrągłe, plecy płaskie, boczne skrzywienie kręgosłupa oraz płaskostopie. Zaniedbanie ćwiczeń korygujących wady postawy może doprowadzić do zmniejszenia sprawności układu krążenia, układu oddechowego, narządu ruchu, a także do zmian zwyrodnieniowych.

Cel główny:

Wytworzenie u dziecka nawyku utrzymania prawidłowej postawy i umiejętne stosowanie go w życiu codziennym.

1. Cele ogólne:

• Wytworzenie u dzieci nawyku utrzymania prawidłowej postawy ciała i umiejętność stosowania go w życiu codziennym jako wyraz zdrowia fizycznego.
  • Zapobiegania powstawania zaburzeń statyki ciała oraz korekcja ewentualnie powstałych odchyleń postawy.
  • Zwiększenie ogólnej sprawności fizycznej i wydolności organizmu dziecka.
  • Wyrabianie wytrzymałości posturalnej (zdolności do długotrwałego utrzymywania skorygowanej postawy poprzez ćwiczenia).
  • Rozciąganie przykurczonych grup mięśniowych oraz wzmacnianie osłabionych.
  • Wyrabianie nawyku prawidłowego stawiania stóp w chodzie, biegu.
    • Nauka prawidłowego oddychania w czasie wykonywania ćwiczeń w celu zwiększenia pojemności życiowej płuc oraz wydolności i sprawności układu oddychania.
    • Nauka i doskonalenie posługiwania się różnymi przyborami w ćwiczeniach korekcyjnych.