Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

100-lecie odzyskania Niepodległości

Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 
 
 

W naszym przedszkolu rozpoczęliśmy działania dotyczące obchodów 100- lecia Niepodległości Polski. Celem działań jest budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych. Przedszkolaki poprzez udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, wycieczkach,konkursach, warsztatach plastycznych, zajęciach edukacyjnych poznają pojęcia i wydarzenia związane z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności.

Harmonogram obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Przedszkolu Samorządowym w Lubyczy Królewskiej.

Rok 2018

 

Lp

 

Działanie /projekt

 

Planowany termin

 

 

Sposób realizacji

1.

Projekcja filmu edukacyjnego o polskich symbolach narodowych dla najmłodszych pt. „Polak mały”.

 

IV 2018r.

Indywidualny przedszkolny

2.

Warsztaty plastyczne dla dzieci ( wykonywanie symboli narodowych ).

IV 2018r.

Indywidualny przedszkolny

3.

Wycieczka grup 6-latków do Muzeum „Arsenał” w Zamościu.

 

IV-V 2018r.

Indywidualny przedszkolny

4.

Nauka wybranego tańca narodowego.

 

V-VI 2018r.

 

Indywidualny przedszkolny

5.

Konkurs wiedzy patriotycznej „Polska – moja ojczyzna”.

VI 2018r.

Indywidualny przedszkolny

6.

Organizacja konkursu plastycznego „Moja mała ojczyzna”. Udział w konkursach plastycznych ogólnopolskich o tematyce narodowej.

VI 2018r.

Indywidualny przedszkolny

 

7.

Spotkanie z kombatantem.

X 2018r.

Indywidualny przedszkolny

8.

Przygotowanie części artystycznej na gminne Święta Niepodległości.

XI 2018r.

Lokalny, samorządowy we współpracy z gminą, parafią i Strażą Graniczną.

9.

 

 

 

 

10.

Gościnny udział w Powiatowym Konkursie Pieśni Patriotycznej „Historia Polski pieśnią pisana”.

 

 

W ramach akcji „Nasza Gmina czyta dzieciom” czytanie legend polskich.

 

XI 2018r.

 

 

 

 

Cały rok

1× miesiąc

Lokalny- samorządowy

 

 

 

Indywidualny przedszkolny

11.

Spotkania ze Strażą Graniczną, służące zapoznaniu dzieci ze służbą żołnierza/funkcjonariusza ( Hrebenne- przejście graniczne, Strażnica Straży Granicznej w Lubyczy Królewskiej ).

 

Cały rok

2018r.

Indywidualny przedszkolny

12.

Parada kibiców – Przedszkolaków z okazji rozpoczęcia Mundialu.

Czerwiec – 2018r.

Indywidualny przedszkolny

13.

Zorganizowanie wystawy książek o tematyce patriotycznej i kącika patriotycznego.

Luty – 2018r.

Indywidualny przedszkolny

14.

Flaga na 100-lecie Odzyskania Niepodległości z tabliczką powieszenia jej na ścianie przedszkola.

11.11.2018r.

Inicjatywa Kuratorium Oświaty w Zamościu.

15.

Posadzenie Dębu Niepodległości na placu przedszkolnym + tabliczka.

 

3.05.2018r.

Inicjatywa Kuratorium Oświaty w Zamościu.

16.

Branie udziału w uroczystości gminnej, organizowanej przez KGW Lubyczy Królewskiej.

Maj – 2018r.

Lokalny- samorządowy.

17

Żywa flaga – udział w akcji organizowanej przez Centrum Kultury i Turystyki w Lubyczy

23.IV.2018

Indywidualny przedszkolny

18

Posadzenie Dębu Niepodległości na placu przedszkolnym.

1.05.2018

Indywidualny przedszkolny

19

Parada kibiców – przedszkolaków z okazji rozpoczęcia „Mundialu”.

VI.2018

Indywidualny przedszkolny

20

Dożynki Powiatowe – udział delegacji przedszkolaków w Korowodzie Dożynkowym

IX.2018

Indywidualny przedszkolny

21

Flaga na 100-lecie odzyskania Niepodległości, powieszenie jej na ścianie przedszkola.

XI.2018

Indywidualny przedszkolny

22

Udział w ogólnopolskiej akcji wymiany pocztówkowej „Piękna nasza Polska cała”.

IX-XI.2018

Indywidualny przedszkolny

23

Wyjazd do Tomaszowskiego Domu Kultury na spektakl pt.”Orlątko”.

1.10.2018

Indywidualny przedszkolny

24

Udział w wydarzeniu „Cała Polska śpiewa hymn państwowy”

9.XI. 2018

Indywidualny przedszkolny

25

Przedszkolny Festiwal Piosenki Patriotycznej.

9.XI. 2018

Indywidualny przedszkolny

26

Pokaz Mody Patriotycznej.

9.XI. 2018

Indywidualny przedszkolny

27

Nauka zabawy ludowej „Grozik”, „Przepióreczka”, „Moja Maryneczka”.

XI. 2018

Indywidualny przedszkolny

28

Wykonanie z dziećmi regionalnej potrawy – Roztoczańskich Podpłomyków.

XI. 2018

Indywidualny przedszkolny

29

Zasadzenie w ogrodzie przedszkolnym „Drzewa Wolności”.

XI. 2018

Indywidualny przedszkolny

30

Zorganizowanie międzygrupowych zawodów sportowych „Biało-czerwoni”.

XI.2018

Indywidualny przedszkolny

 

ROK SZKOLNY 2018/2019

W naszym przedszkolu rozpoczęliśmy już we wrześniu wymianę pocztówkową. Nasza pocztówkowa współpraca z innymi przedszkolami związana jest z jubileuszem 100-lecia Niepodległej. Akcja polegała na przesyłaniu pocztówek pomiędzy przedszkolami dzięki którym dzieci mogą zapoznać się z innymi regionami Polski. Są to zazwyczaj pocztówki np. z widokami z miasta, w którym znajduje się współpracujące przedszkole. Dzieci, które brały udział w wymianie pocztówkowej ze zniecierpliwieniem czekały na każdą nową pocztówkę. Dla najmłodszych taka forma komunikacji jest zazwyczaj nieznana – tradycja przesyłania kartek z życzeniami z okazji świąt czy pozdrowień z wakacji niestety została zastąpiona przez SMSy i e-maile. Często kilkulatki spotykają się z możliwością przesyłania pocztówek dopiero w przedszkolu.

Poprzez udział w tej akcji:

  • dzieci poznają geografię Polski

  • bardziej interesują się turystyką i podróżami

  • dzieci uczą się, jak wysyłać listy, kartki

  • uczą się otwartej postawy na świat

W przedszkolu powstał pociąg, na którym zostały umieszczone przesłane do nas kartki.

Foto, foto...Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w konkursie na ozdobę bożonarodzeniowo-patriotyczną ogłoszonym przez Bibliotekę Gminną w Lubyczy. Wspólnie z paniami, jak również z rodzicami, wykonały przepiękne ozdoby, które, wraz z innymi pracami konkursowymi, ozdobiły choinkę w Bibliotece Publicznej. Za udział w konkursie otrzymaliśmy super nagrody. Dziękujemy organizatorom konkursu.

Foto, foto...W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości dzieci brały udział w ogólnopolskich konkursach plastycznych:"Moja miejscowość-moja mała ojczyzna", "Flaga Polski w oczach dziecka","Moje miasto-mój dom". Dzieci za udział otrzymały od organizatorów dyplomy i upominki. Dziękujemy dzieciom za zgłoszenie się do konkursów i GRATULUJEMY!!!

Foto, foto...22 listopada 2018 5-latki wystąpiły z przedstawieniem  niepodległościowym na Przejściu Granicznym w Hrebennem. Przedstawiamy fotorelację z tego wydarzenia.

foto, foto...W dniu 20.11.2018 w naszym przedszkolu odbyły się zawody sportowe w ramach obchodów ,, 100 – lecia Niepodległości". W zmaganiach sportowych wzięły udział trzylatki i czterolatki - dwie cudowne biało-czerwone drużyny. Mega zabawa, dużo śmiechu i moc była z Nami . Zaangażowanie, sportowa walka z zachowaniem zasad ,, fair play”, ale przede wszystkim integracja ,, międzygrupowa”. Wszyscy otrzymali Medale Aktywnego Przedszkolaka, nie było wygranych i przegranych tylko świetna zabawa.

Foto, foto...15 listopada w przedszkolnym ogrodzie posadziliśmy nasze Drzewo Wolności. Wybraliśmy jarzębinę, na wiosnę okryje się białym kwiatem, a jesienią będą czerwone korale. Odwiedziliśmy też nasz Dąb Niepodległości.

Foto, foto...100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości to okazja do tego by inscenizację w wykonaniu 5-latków przedstawić szerszej publiczności.

I tak 13 listopada przedstawienie obejrzały dzieci z naszego przedszkola, 14 listopada pensjonariusze z Ośrodka Rehabilitacyjnego w Lubyczy15 listopada funkcjonariusze Straży Granicznej w Lubyczy oklaskiwali naszych małych artystów.

Foto, foto...
11 listopada 1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach – wolna Polska powróciła na mapę świata.

Rok 2018 jest Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 Z tej okazji 11 listopada 2018 w Kościele Parafialnym w Lubyczy Królewskiej dzieci pięcioletnie (grupa 5"A") z naszego przedszkola przedstawiły przepiękny i wzruszający montaż słowno-muzyczny.

Foto, foto...
09.11.2018 w naszym przedszkolu odbył się Festiwal Piosenki Patriotycznej. Wszystkie grupy zaprezentowały się wspaniale śpiewając takie utwory jak: W domu ojczystym, Jesteśmy Polką i Polakiem, Wojenko, wojenko, Moja Warszawa, Biały orzeł i wiele innych związanych z naszym krajem. W nagrodę za włożony trud w naukę ,bądź co bądź, trudnych piosenek każda grupa otrzymała dyplom i książkę.

Po festiwalu, równo o  godzinie 11.11 odśpiewaliśmy hymn Polski. Wszystkie dzieci nauczyły się czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego i przepieknie go zaśpiewały.

Foto, foto...W naszym przedszkolu został zorganizowany

konkurs plastyczny pt. "Moja mała Ojczyzna",

który miał kształtować świadomość i postawy patriotyczne. Został on skierowany do dzieci i ich rodziców. Wpłynęło wiele ciekawych prac, komisja miała nie lada problem z wyłonieniem laureatów.

Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu, gratulujemy laureatom i wszystkim biorącym udział w konkursie. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie, mamy nadzieję, że miło spędzili czas ze swoimi pociechami tworząc takie piękne i pomysłowe prace. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na gazetce w holu przedszkola.

 

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO pt.:

"MOJA MAŁA OJCZYZNA"

kategoria "Praca grupowa"

Miejsce I - grupa 4-latki oraz grupa 0"A"

kategoria "Praca z rodzicami"

Miejsce I – Bartosz Machlarz

Miejsce II - Klaudia Wasążnik

Miejsce III – Antosia Kawa, Remek Ozdoba

Wyróżnienie:

Natalia Wasążnik

Maja Wojciechowska

kategoria "Praca samodzielna"

Miejsce I – Nina Kulpa

Miejsce II – Hania Chmielowiec

Miejsce III – Ola Pocztar

Wyróżnienie

Aniela Adamek

Hubert Gołka

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody. 

GRATULUJEMY!!!

Foto, foto...W ramach działań, które podejmujemy z okazji 100 - lecia Niepodległej powstała gazetka

  pt. Lubycza - dawniej i dziś. Dzieci i każdy kto odwiedza przedszkole  może obejrzeć Lubyczę sprzed lat i obecną.

Foto, foto...
17 październiaka 2018 w przedszkolu został zorganizowany Konkurs wiedzy patriotycznej pt. Polska-moja ojczyzna. Dzieci pogłębiały wiadomości na temat własnego przedszkola, miejscowości, kraju, rozwijały poczucie przynależności narodowej oraz dobrze się bawiły.  Nagrodą za udział w konkursie były dyplomy i książeczki dla każdej grupy.

Foto, foto...ROK SZKOLNY 2017/2018

Obchody 100 - lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę zainaugurowaliśmy wykonaniem kącika patriotycznego w holu przedszkola. Wykonałyśmy gazetkę tematyczną i wyeksponowałyśmy dziecięcą literaturę o tematyce narodowej. Celem naszych działań jest zapoznanie dzieci z symbolami narodowymi, przybliżenie wiadomości na temat naszego kraju, oraz zainteresowanie dziejami Polski i Polaków.Osobom odwiedzającym naszą placówkę zorganizowany kącik przypomina o bardzo ważnym wydarzeniu dla naszego kraju, oraz ukazuje wszystkim, jak ważny jest patriotyzm w naszym przedszkolu.

 

  

 

 


Nasza placówka posiada również kącik regionalny bogato wyposażony i ciągle wzbogacany o nowe eksponaty, znajdują się w nim dawne urządzenia wykorzystywane w życiu codziennym naszych przodków ( dzisiaj już dawno zapomniane). Ponadto zgromadzone w nim zostały miniaturowe stroje ludowe z różnych regionów Polski. Posiadamy też kilka strojów ludowych, które niekiedy wykorzystujemy do uroczystości przedszkolnych. Nasz kącik regionalny wzbudza podziw i  zainteresowanie zarówno przedszkolaków jak i wielu odwiedzających nas osób. Ukazuje on, jak duże znaczenie dla nas ma historia naszego kraju.

 

      

 

 

     

 

   

 

   

 

 


W ramach realizacji działań z okazji obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę dnia 16 lutego 2018r. dzieci sześcioletnie wraz z nauczycielkami opracowały KODEKS MAŁEGO PATRIOTY, którego będą przestrzegały w różnych sytuacjach życia codziennego.

   

 

    

 

W dniu 12.03.2018r. przedszkolaki wysłuchały legendy o powstaniu państwa polskiego O lechu Czechu i Rusie czytanej przez Pana Artura Samulaka  Pedagoga szkolnego ze Szkoły Podstawowej w Lubyczy Król. w ramach działań z okazji Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.Dzieci poznały historię o tym jak trzej bracia: Lech, Czech i Rus po  wspólnym polowaniu rozdzielili się i każdy z nich udał się w inną stronę w poszukiwaniu najlepszego miejsca na załozenie swojego państwa.Pierwszy z braci - Czech udał się na południe, drugi Rus wybrał ziemie położone na wschodzie. Trzeci z braci Lech, pozostał na wskazanej przez ducha puszczy -Żubra- ziemi i tam założył państwo polskie oraz wybudował wspaniały gród- Gniezno i uczynił jego pierwszą stolicą.Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały legendy i nagrodziły naszego gościa gromkimi brawami. Dziękujemy.


23 kwietnia 2018. przedszkolaki wzięły udział w wydarzeniu,,Biało czerwoni - Żywa flaga" zorganizowane przez Centrum Promocji Kultury i Turystyki w Lubyczy Królewskiej. Po krótkim przemarszu na stadion sportowy odbyła się w przedszkolu prezentacja filmu pt. ,,Polak mały", który miał na celu pogłębienie wiadomości i znajomości oraz szacunku do sysymboli narodowych Polski( hymn, flaga, godło Polski ).

Foto,foto...

  W dniach od 23.04.2018r. do 27.04.2018r. odbyły się warsztaty  plastyczne, które były kolejnym etapem cyklu zajęć w ramach realizacji działań obchodów 100- lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Na warsztatach  dzieci wykonywały biało - czewone kotyliony, malowały flagi, kolorowały godła.Zajęcia te pomogły  dzieciom zrozumieć znaczenie bycia patriotą i jakie znaczenie dla każdego Polaka powinny mieć symbole narodowe.

Foto,foto...


Dnia 25.04.2018r. w ramach akcji Nasza Gmina czyta dzieciom podleśniczy Piotr Borowicz przeczytał dzieciom legendę pt.,,Jan III Sobieski pod dębem Bartkiem". Dzieci miały okazję zobaczyć galowy mundur, oraz poznać obowiązki związane z pracą leśnika. Następnie nasz gość wspólnie z dziećmi posadził dąb niepodległości w ramach realizowanych działań z okazji obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Foto,foto...

7 maja 2018r. przedszkolaki wzięły udział w Gminnej uroczystości z okazji Konstytucji 3 Maja zorganizowanej  przez KGW w Lubyczy Królewskiej.

Foto,foto...

15 maja 2018r.w ramach realizowanych działań z okazji obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległosci przez Polskę dzieci sześcioletnie z naszego przedszkola uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu. Celem wycieczki było zapoznanie z historią i zabytkami Zamościa.Przedszkolaki zwiedzanie rozpoczęły od I obiektuMuzeum - Prochowni. Obejrzały seans multimedialny,, Historia twierdzy i miasta Zamość".II obiektem Muzeum Fortyfikacji i Broni jest Arsenał, w którym znajduje się wystawa,, Arsenał Zamojski od XVI DO XIX wieku".O prezentowanej tutaj broni, oraz umundurowaniu opowiadał przewodnik. Pawilon pod Kurtyną to III obiekt Muzeum, w którym znajduje się stała ekspozyczja ,, Zamojszczyzna na tle działań militarnych rozwój techniki wojskowej w XX w".Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Katedry Zamojskiej i Starego Rynku, oraz spacer po parku miejskim - jednym z najpiękniejszych w Polsce.

Foto,foto...

16 czerwca 2018r.w ramach realizowanych działań z okazji obchodów 100-lecia Odzyskania Niepogległości  przez Polskę  przedszkole zorganizowało Paradę Kibiców- Przedszkolaków, która przeszła ulicami miejscowości . W ten sposób przedszkolaki zainaugurowały to wielkie sportowe wydarzenie.

Foto,foto...

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny